Urodziny





Urodziny to zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) rocznicy dnia, w którym ktoś się urodził. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów jubilatowi.

Obchodzenie urodzin wywodzi się z religii starożytnego Rzymu, jest to święto ku czci Geniusza. Z tego powodu było pierwotnie tępione przez chrześcijan, którzy zamiast tego woleli obchodzić imieniny i rocznicę śmierci.

Przyjęcia urodzinowe zaczęły się przed laty w Europie. Ludzie wierzyli w istnienie dobrych i złych duchów, nazywanych niekiedy dobrymi oraz złymi wróżkami. Każdy się obawiał, że duchy te mogą wyrządzić krzywdę solenizantowi, toteż otaczał się on przyjaciółmi oraz krewnymi, których życzenia, podobnie zresztą jak sama obecność, miały go chronić przed nieznanymi niebezpieczeństwami czyhającymi podczas urodzin. Jeszcze skuteczniejszą opiekę zapewniało dawanie prezentów. Dodatkową ochronę gwarantowało wspólne spożycie posiłku, co pomagało też zjednać błogosławieństwa dobrych duchów. A zatem przyjęcie urodzinowe miało pierwotnie zabezpieczyć przed złem i zapewnić pomyślność na nadchodzący rok. (Birthday Parties Around the World, 1967)

Tylko grzesznicy (...) weselili się z okazji dnia swoich narodzin. (The Catholic Encyclopedia)

Tradycyjnym elementem obchodów urodzin w kulturze europejskiej jest tort urodzinowy, który ozdobiony jest specjalnymi świeczkami w liczbie odpowiadającej wiekowi jubilata. Jubilat ma za zadanie zdmuchnąć świeczki, najlepiej wszystkie za jednym razem. Innym zwyczajem jest śpiewanie jubilatowi specjalnej piosenki - w Polsce jest to "Sto lat".

We Wschodniej Polsce, gdzie tradycyjnie obchodzi się imieniny, urodziny są zwyczajem mniej popularnym w przypadku osób dorosłych. Obchodzono je jednak zawsze w przypadku dzieci oraz osób starszych (powyżej ok. 70 lat, aczkolwiek tutaj zwyczaje są bardzo różne w poszczególnych rodzinach). Ostatnio wraz z postępującą globalizacją obchodzenie urodzin także przez osoby dorosłe staje się coraz popularniejsze.

Urodziny niektórych postaci historycznych są obchodzone jako święta.



0 komentarze: